Zabawy w kole to zajęcia bardzo lubiane przez dzieci. Pod tą nazwą kryją się zabawy ruchowe, ze śpiewem i elementami naśladownictwa. Wspomagają one rozwój społeczno - emocjonalny dzieci, uczą wspólnej zabawy, przestrzegania reguł, czekania na swą kolej, pomagają zaistnieć i poczuć się ważnym, przełamać lęki i nieśmiałość. Dostarczają dużo radości i dzieci chętnie do nich wracają

 

"Kółko graniaste"


Kółko graniaste, czworokanciaste,

kółko nam się połamało

cztery grosze kosztowało

a my wszyscy bęc!

/dzieci łapią się za ręce tworząc koło, które porusza się w rytm piosenki, na słowo "bęc" - koło rozpada się, dzieci upadają na podłogę/

 

"Mam chusteczkę"

 

Mam chusteczkę haftowaną

co ma cztery rogi

kogo kocham, kogo lubię -

rzucę mu pod nogi

tej nie kocham, tej nie lubie, tej nie pocałuję

a chusteczkę haftowaną tobie podaruję

/Dzieci śpiewając piosenkę poruszają się w kole wiązanym. Pośrodku koła znajduje się dziecko, które trzyma chusteczkę i porusza się w kierunku przeciwnym do ruchu dzieci. Na słowa "tej nie kocham, tej nie lubię, tej nie pocałuję - dziecko macha chusteczką w kierunku napotkanej osoby, na słowa "tobie podaruję" - koło się zatrzymuje a dziecko z chusteczką wybiera sobie osobę, której oddaje chustę. Następuje zmiana ról - nowe dziecko wchodzi do środka, a dziecko, które było w środku zajmuje jego miejsce w kole. /

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawy w kole